Nu när alla ämnen i skolan drar igång så märkte jag att jag har för lite häften att skriva i så jag gick ner till akademibokhandeln och köpte några förgglada häften och en hello kitty suddigum och penna. Det duggregnar ute, men det är så lite så man hinner torka innan man blir blöt haha :P.
När jag skulle ladda in lite bilder från min mobil så tryckre jag på något så jag kunde styra min dator med min mobil, asså styra musen och klicka och gå upp och ner på sidan, helt sjukt! Men fan vad kul det var att klicka sig till något sådant :). *Känner mig smart* :D
Har precis kommit hem från skolan som var helt okej idag :). Det är lite rörigt nu med arbetspassen, man ska göra läxor och sådant på arbetspassen, vi har ju inga läxor än och man måste gå på 4 av 7 arbetspass så jag var på ett nu precis som slutade 15.45. Det som är bra med arbetspass är att man får välja vilken man vill gå på och vilket ämne som helst :).
Är helt glad över att jag fick ett stort skåp, de blåa skåpen är mycket större i verkligheten :).
Sista Augusti!! Och imorgon är det en väldigt speciell dag =D
I natt drömmde jag de sjukaste man kan drömma ever!! Jag var i ett hus med trädgård och kastade vindruvor i rabatten och sen var jag tvungen att leta upp varenda en av dom hahah, helt sjukt. Denna veckan är en riktig skolvecka och jag tror och hoppas på att den kommer att gå bra :). Snälla, inte för mycket läxor, inte för mycket läxor! Måste bara påpeka att solen är framme och molnen har åkt bort, hoppas det inte kommer nya, men det är inte så varmt känner jag när det drar lite på mig från fönstret. Vart tog värmen vägen? Hösten ska inte komma såhär snabbt eller?
Söndag är alltid en trött dag. De ända jag har gjort idag är att titta på vänner och Grey's anatomy och halvsovit mellan avsnitten. Kallt är det ute också. Jag har inget minne alls att det blev mörkt vid åtta i slutet av augusti de andra åren? Och att det är så här vinter kallt, en så himla "frisk kyla" lite så man ryser och vill ha en jacka på sig när man går ut. Alla täcken på att hösten håller på att komma! Det borde vara mer varma fina underbara shorts och linne dagar här i Sverige.
Söndag igen. Konstigt nog är jag faktiskt inte sur för att det är skola imorgon. Det är faktiskt rätt kul. Nästa vecka ska vi få våra datorer så det blir kanske imorgon :D. Mjölken var slut, yoghurten var nästan slut och bröd är äckligt så det blev en mini frukost med den lilla yoghurten som vad kvar med en liten del kellogs K och jag var hungrig när jag vaknade så jag är inte helt mätt nu! Ska strax gå ner och handla de viktiga sakerna som är slut och lite choklad, blev väligt sugen :). Vädret är helt osäkert! Det flyger moln lite här och där och vissa mörkare än andra så man vet aldrig om det ska komma en skur eller om solen tar över? Men jag ska nog inte vare ute så mycket idag, är rätt trött, det blev väldigt sent igår så jag ska nog ta och vila upp med mitt choklad jag strax ska gå och hanlda och mumsa på :).
Jag och Sophie var hos Rebecka i väntan på att Gustav och Rashid skulle komma. Sophie hade inte ätit så vi gick till subway men först skulle jag och Rebecka in på BK för att handla vars en jordgubbs milkshake. Rashid tog ett sugrör och hade det i munnen tuggandes i hela fyra timmar! Det är is kallt ute verkligen kyligt så vi gick hem till Sophie och det blev mycket flumm och skratt och såklart musik/tv i bakgrunden :).
Gustav posar inne på subway haha Och lilla Sophie ville inte bli fotad :P.
Nu har jag vilat upp mig och ätit lite så jag är lite piggare nu än innan, är en kvällsmänniska :P. Det känns om om det ska bli vinter nu! Det är svin kallt ute... Så jag tror att jag ska ta på mig min söta hoodie ikväll. Ska snart gå till Rebecka igen så vi kan möta upp de andra, jag vet inte exakt vad vi ska göra med förmodligen så bänkar vi BK och går och flummar lite på stan fast alla affärer är stängda.
Det var ett tag sedan jag shoppade så det kändes riktigt bra :). Vi gick rätt mycket på stan så nu har jag lite ont i mina fötter. Vad är det med denna dagen? Både jag och Rebecka är helt döda idag, helt trötta. Men skit i de nu, jag är bara så nöjd med mitt inköp :).
Nu när man går upp tidigt varenda dag så vaknar man tidigt på helgerna med. Som idag vaknade jag 10 och trodde klockan var ett för att jag hade sovit så länge haha :P. Om en timme ska jag möta upp Rebecka. Vi hade tänkt att gå ner på stan och shoppa lite. För en stund sedan regnade det lite och nu lyser solen fast det är mörka moln på himlen så hur länge kommer solen vara? Jag längtar såå himla mycket tills den 3 september då Tokio Hotel har video permiär av Automatisch :D.
Sophie ringde vid 8 och ville gå på burger king men tyvärr så hade jag redan ätit så jag fick titta på och underhålla henne :P. Vi prade om 3 ämnen hela tiden. Först hur vi trivdes i skolan ett bra tag och jag började as garva när hon sa namnet Truls, sorry men det är så himla roligt och för att jag aldrig har hört det förr. De andra ämnet var andar och spöken, ett väääääldigt intressant ämne att prata om och man kan prata om det hur mycket och länge som helst, ett samtalsämne som aldrig tar slut! Det tredje och mest pratade ämnet var kärlek...Efter några/någon timme så var Sophie tvungen att hoppa på bussen till hennes stuga. Så just nu sitter jag här hemma igen och ska snart sätta mig och titta på dvd, vänner.... något som man aldrig aldrig aldrig kan tröttna på :).
Får lite tårar i ögonen när jag ser bilden! Bilden tog i sista avsnittet i säsong 10 när dom tackar publiken, så sorgligt.
Det är så lång kö till de andra rätterna i resturangen så jag har blivit vegeterian haha :P. Efter lunch skulle vi ta bussen ut till en turistbyrå i bunkeflo och var det egentligen lönt? Vi var där säkert i 15 eller 20 minuter sen skulle vi hem igen. I väntan på bussen hem var det bästa, haha, får lite efterskatt nu. Som i varje klass finns det knasiga killar och några från min klass hittade en boll som dom kastade över gatan när bilar körde förbi, helt sjuka, och sen på en buss så den kom in genom fönstret och träffade chaffören i huvudet!! Det var jätte dummt men man kunde inte låta bli att skratta hehe. Och i bussen hem satt vissa och sjöng "118 800 superbillig nummerupplysning via telefon och sms", kunde inte låta bli att skratta då heller xD.
Har precis ätit chilli con carne och sitter vid tvn och byter mellan top model och simpsons :).
En liten sovmorgon idag då, skönt :). Konstigt nog var jag tröttare imorse när klockan ringde än vad jag har varit de andra dagarna, wierd för jag har ändå sovit en timme längre idag och gick och la mig i samma tid. Men men nu är jag klar så skit samma :P.
Gud vad läskigt!!! Är Joakim hemma eller inte? Han måste ju ha börjat skolan nu ju.... det hörs som om det är någon i lägenheten!!! Måste nog kolla om det är han, läääässkiiiigt
Ingen hemma, ska nog ta och gå nu då lite tidigare men bättre det än höra konstiga steg...
Ridningen var jätte kul, som vanligt :). Denna gruppen är mycket bättre tycker jag, det är mer självständigt. I förra gruppen så var det skritta 1 varv sen trava 2 varv och så vidare men i denna så går vi bara ut och rider hur vi vill tills Louise (läraren) säger till att det är dags att gå in. Hästen jag har, Plane Flight är som sagt svår att stanna och är tävlingsinriktad och vill komma före de andra hästarna så jag har lite ont i mina fingrar efter att ha kramat tygeln så mycket hela tiden haha :P. Vi är den sista gruppen som rider och då får vi alltid ta hand om hästarna efteråt och idag var det någon som skulle sköta Flight så jag fick ta och sköta Diana istället :).
Har tyvärr inga bilder att visa, med 8% batteri i mobilen var det inte lönt att ta med den och inget batteri i kameran så är det svårt att ta bilder :P. Nu ska jag ta och lägga mig under täcket och titta lite på vänner, behöver inte gå upp så tidigt imorgon, 10.40 börjar första lektionen.
Det känns som att det är torsdag ofta. Bra eller dåligt? Det är bra, för jag rider och för att det bara är en dag kvar i skolan för denna veckan och fredagarna i skolan är chill, börjar 10.40 och slutar 14.20. Men jag trivs jättebra i skolan och tycker att det är kul nu :).
Har ni märkt en sak? Det är nästan alltid fint väder på torsdagarna!! Eftersom jag rider då så har jag märkt det. Idag ska vi tyvärr inte rida utanför anläggningen och rida fritt utan vi ska ha markarbete. Fråga mig inte vad det egentligen är fast vi har det ofta haha :P. Hästen jag rider just nu, Plane Flight är väldigt stark och det tar ett litt tag innan man lär sig han. Jag tror att jag har lite känn på honom nu så jag kan stanna honom perfect.
På mattelektionen fick vi reda på något som gör det lättare att kämpa med matte A! På den utbildningen jag går så behöver man bara matte A och det betyder att vi bara ska ha matte i 1an och ingen i 2an och 3an, är sååå jäkla glad :). Det jag är mindre glad för är SO lektionerna, det kan nog bli tuffa.... läraren verkar vara lite sträng och läskig.... Annars så är det bra. Fast vi äter på resturang så är inte maten världens godaste.... Det är alltid så lång kö till de friterade goda och man pallar ju inte stå i den för man vill inte komma försent till lektionen så man får ta de andra "mindre goda" och idag gillade jag inte maten så jag är as hungrig så jag får ta något att äta nu :).
Inatt sov jag bara på en sida, som alla andra nätter, Varför? Kan jag inte vända på mig när jag sover? Jag får ju ont i sidan sen när jag vaknar! Jag kommer väl snart att få liggsår haha :P. Idag ser det ut att kunna bli en fin dag! Solen lyser igenom de tunna molnen som kanske försvinner fram mot dagen, hoppas det! I skolan idag så är det inte så lång dag utan jag slutar 13.35 och har bara först matte sen två stycken turism lektioner efter varanadra och sist sammhälle. Alla lektioner är 40min.
Idag i skolan har vi bara fått ut en samhällsbok och mattebok, men vi har inte gjort något i dom än.... Men det kommer väl. Jag dör inte precis av längtan! Treorna fick prova deras studentmössor idag och gud vad avundsjuk jag är!!! Jag vill också sluta skolan! Men 3år till, sen är jag fri!! Klockan har snart hunnit bli 21.00 och datorn har hunnit få 20% batteri sedan 2 tiden och jag ska duscha snart, fullt upp!
Hahaha, jag kan inte sluta skratta när jag ser bilderna på inspelningen av Ugly Betty! Betty är klädd som en korv och Mark är som? jag vet inte... ser lite ut som ett bröd?
Jag kan inte vänta på att se varför Betty kommer vara en korv och Mark... något! Hahaha
När jag kom hem såg jag att det låg en lapp från posten innanför dörren! Kläderna som Fereshteh skickade passade och de är verkligen jätte fina :). Fick ett telefonkort med så det blir billigare att ringa till iran så jag äntligen kan prata med sara :). Jag kommer sägert att bli nervös och snubbla på orden, det är på engelska jag ska prata och jag snubblar till och med på orden på svenska när jag blir nervös! Så jag får nog göra upp ett manus i olika situationer haha :P.
Jag älskar verkligen spetsen på tröjan, jätte fint :). På jeansen älskar jag de ljusa fläckarna :).
Se, jag kan också äta nyttigt! Blåbärsfil med kellogs och banan, russin. Det är inte bara kakor, ben & jerry, muffin och annat skräp som är underbart för själen
Vi fick schemat för denna terminen idag och jag är faktiskt rätt nöjd. Förutom gympan! Vi ska ha gympa i kiseberga (om det heter så) och det tar 20-30 min att gå dit! Det finns 7st arbetspass och man får välja 4 att gå på, så man kan välja om man vill sluta tidigt eller börja tidigt. Jag tror nog att jag tar och slutar tidigt så man får mer ut av dagen :). Vi fick också reda på vilket skåp vi skulle ha och det finns rätt små och lite större skåp. Jag hade den turen att jag fick ett av de stora :D.
Vi hade en lång rast så jag och 2 andra gick ut på stan en runda innan klockan 10 så allt var stängt haha, påväg tillbaka till skolan så stog det en sopbil på gatan och svalde sopor så sprutade den ut sopsoppa på gatan så vi nästan fick flytande blöta sopor på oss, fyfan vad det luktade!
Inte kul att vakna klockan 7 på morgonen av en burrande väckarklocka! Men när man ser att det inte finns ett ända moln på himlen och solen är på väg fram mellan hustaken så blir morgonen automatiskt bättre :). Sommaren och värmen kan gott hålla i sig ett bra tag till så man slipper klädmassor på sig haha :P I skolan idag har vi inte fått någon info om vad vi ska göra idag eller resten av veckan, det ända jag vet är att vi börjar 08.30. Vi får nog schema idag för veckan och de riktiga schemat. Nu får jag ta och göra något vettigt och komma någonstanns innan jag måste göra allt på 5min :P.
Nu är det slut på ledigheten på några dagar. Denna veckan i skolan har jag ingen aning om vad vi ska göra. Vi ska inte börja skolan på riktigt förrän nästa vecka på grund av 2 salar för lite och de salarna får vi nästa vecka. Men helt utan lektioner ska vi nog inte vara. Jag har ju inte haft något speciellt att göra idag så jag kom att tänka på hur många serier jag tittar på, det är faktiskt en hel del.
Här under ser ni allt jag tittar på även de som inte går på tv tittar jag på. (världens längst lista)
Denna dagen är en sommarlovs flashback, det ända jag har gjort idag är att sitta i soffan i pyjamas med tvn på i bakgrunden medans musiken strömmar ut ur datorns högtalare, härligt. Jag är till och med för lat för att ta bort frukost skräpet som ligger på bordet några cm framför mig. Lediga dagar är bara för underbara!
På grund av individuella samtal så sitter jag här hemma i soffan och äter lite gott till frukost till MTV :). Jag hade mitt samtal i torsdags så därför är jag ledig idag :). Bara för att jag är ledig på en måndag ville jag ha en lite mer roligare och godare frukost så jag gick ner och handlade Danonino och blåbärs muffin :). Såklart äter jag inte upp allt på en gång :P.
.. Ska jag gå till Rebecka och Jennifer och vi ska titta på en skräckfilm säger dom, nu mitt på ljusa dagen? Men då blir det inte lika läskigt så jag kan klara av det :P.
Jag och mamma har precis varit en runda på stan. Jag behövde nya enkla skor för dom jag har nu har spruckit i hälen så om det är blött ute så blir mina strumpor också blöta hehe :P.
Nu när en dvd skiva har gått och man har blivit mätt på yoghurt dränkta nötter och huvudet som har konsentrerat sig på texten är man lite små trött, men det betyder inte att jag ska ge upp tvn och sova utan det är bara att sätta i en ny dvd och låta huvudet arbeta vidare medans resten av jag sitter och tar det lugnt tills huvudet ger upp. Mohahahahaaa.
Det är alltid så roligt i stallet, Det är alltid så kul med hästar! Först gick vi in på hööks för Sophie skulle köpa nya saker och hon skulle tvunget handla för exakt 1000kr, haha så vi räknade priser tills det blev 1000kr. Sen vid kassan så stog det att man fick 20% rabatt om man handlar för 250kr så hon fick ändå pengar tillbaka :). Med kurrande magar är det perfect att McDonalds ligger 50meter bort :). Det blev vars ett cheeseburger meal. Proppmätta gick vi in i stallet och smörjde Zebs träns och sadel och skötte Zeb :).
Nu när det inte är sommarlov längre så lägger man märke till lördagarna igen, för på sommaren är alla dagarna lördag :). Denna lördagen ska jag spendera med Sophie i stallet. Jag ska hjälpa henne att sköta en häst :). Såg för en stund sedan hur Tokio Hotels omslag till Automatisch ska se ut, jag tycker att den ser lite läskig ut haha :P. Jag vet inte om det är 100% säkert, men det är det nog.
Jag ska först säga att jag är besviken på de som bestämmer på malmö festivalen, det var ingen ljusshow utan bara ett vitt konfetti fall! Men annars så var det en rolig kväll med 13 stycken flummisar. Nästan det ända vi gjorde var att gå runt runt runt, prata prata prata, skratta skratta skratta och lite då och då var det nåon som skulle köpa något att äta :).
Fråga inte mig vem det var som spelade haha :P Vi tjejer på espresso house toalett hihi :) Toaletten igen hehe xD Konfetti :D
Sista dagen på malmö festivalen, ingen fyverkeri utan en ljusshow! Får bara hoppas att den är bra! Nu ska jag ta mig till Rebecka så vi och några andra kan ta oss ner till festivalen en sista gång detta året!
Just nu sitter jag och lyssnar om och om igen på Tokio Hotels nya låt Automatisch, den är underbart bra, älskar den <3 Den tyska versionen är lite, bara pyttelite bättre än den engelska :P.
Bara för att detta är en hälsodag så betyder det inte att min mat behöver vara hälsosam! Hälsodagen var faktiskt rätt rolig hihi :). Först gjorde vi kinesisk yoga, jag blev helt sprallig, jag kan inte stå stilla och koncentrera mig så söligt, det måste gå fort :P. Vi gjorde någon slags kamp sport med där man skulle kasta varandra på marken och det gjorde ont i ryggen haha :P . Det stog på schemat att vi skulle sluta halv 2 men det blev 12 istället. Men jag och 2 andra satt kvar på gräsmattan och pratade och skrattade tills halv 2 :). Det är tydligen inte bara jag som är ett fan av Tokio Hotel :D, nu när inte jag har min Moufasa att prata om dom med så behöver jag inte vara tyst :).
Just nu är jag inte världens piggaste precis. Det åskade inatt och jag är inte ett speciellt stort fan av åskan, så det gick inte så bra att sova kan jag säga. Just idag när vi ska ha en så kallad hälsodag med skolan är jag trött... Men vi slutar senast halv 2 så det blir inte en lång dag i alla fall, då kan jag vila/sova :). Jag ser just nu att himlen är lite molnig och jag hoppas verkligen inte att det kommer regna på oss eller ikväll när man ska ner till malmö festivalen. Sista dagen idag och det är helt dåligt att dom har bytt ut fyverkerierna mot en ljusshow!
Det var super duper otroligt kul på ridningen idag :). Vi gjorde något som vi aldrig gjort förr =D. Vi började med att rida utanför anläggningen mot koloni stugorna, till den lilla sjön där jag och Sophie en gång för 2 sommrar sedan satt och matade ankorna, kommer du ihåg suss? Vid en cykelbana så kom det en cykel från buskarna i snabb fart så hästarna blev rädda och alla tog snabbt ett galoppsprång fram och 2 stackare ramlade av. Efter uteritten så fick vi göra precis vad vi ville inne i paddocken, galoppbanan och gräsmattan i mitten. Det var underbart att bara bestämma helt själv vad man skulle göra och man hade sååå mycket plats att galoppera på helt själv så det var as kul!
Nu börjar klockan närma sig tid att åka till stallet. Det är mycket bättre nu när det är ändrad tid, man har mer tid på eftermiddagen då :). Jag har ingen aning om vad vi ska göra idag men det blir förmodligen lite ute och sen inne. Hästen jag rider, Plane Flight är lite svår att stanna men man vänjer sig och lär sig hur man ska hantera han med tiden man rider :).
Sånna här dagar är bra! Lååång sovmorgon och sen en halvtimme i skolan plus att det är sol och varmt ute :). Det är meningen att vi ska lära känna vår mentor så bra som möjligt och det kommer nog att ta hela dagen för mig att berätta allt som kan påverka mitt humör och skolarbete! Men jag ska nog försöka att ta den korta versionen, lycka till denise!
Hela denna eftermiddagen tills nu har jag bara suttit och degat i soffan. Jag tror nog att jag är utmattad av skog händelsen och de otroligt många onödiga stegen man var tvungen att ta haha. Imorgon har vi sån tur att vi har Individuella samtal en och en och min tid är 13.00 till 13.30 och de betyder att jag bara behöver vara i skolan den tiden :). Meningen med individuella samtal är att enligt klara nya så är det viktigt att man har en bra relation till sin mentor och att man känner varandra bra, det ger tydligen de bästa resultaten! Alla hinner såklart inte ha ett samtal imorgon så resten får ha på måndag och då betyder det att jag är ledig wiihoo =D. Nu så hade jag tänkt att ta en dusch och sen hoppa in i en varm säng och titta på DVD, jag behöver inte precis gå upp super tidigt :P.
Bokskogen var inte så kul... Vi var 8st i varje lag och vi skulle gå en runda och såklart så gick mitt lag vilse så vi gick i 3 timmar så när vi kom tillbaka skulle vi åka hem så vi missade maten.... fatta hur hungrig jag var när jag kom hem vid halv 3 haha :P. Inte nog med att vi gick vilse utan vi såg en äcklig liten ful orm slingra sig i buskarna så vi bara hoppade och skrek, spelar ingen roll hur högt vi skrek för ingen skulle ändå inte kunna höra oss haha. Sedan jag kom hem så har jag bara suttit i soffan och glott på alla program och vilat mina stackars fötter som fick gå 17529 steg redan innan lunch hehe.
Jag vaknade faktiskt 2min innan klockan ringde haha :P. Tur att det är bra väder idag för vi alla ettorna ska ut till bokskogen och grilla och gå en runda och då är det bra om det är fint väder :). Än så länge är jag faktiskt nöjd med mitt gymnasieval och det verkar vara en bra skola :). Men det är alltid härligare att vara ledig hehe :P. Igår fick man ju höra 53min av automatisch/automatic och jag hade melodin i huvudet hela kvällen sen hihi, så jag längtar så himla mycket tills den kommer ut i butikerna :). Jag har inte så mycket mer att skriva om mer nu än att jag har ingen aning om vad jag ska ha för kläder som passar fint väder i bokskogen? Men jag får väl gå till garderoben nu i tid haha :P.
Nu börjar man att bli lite pömsig... klockan 10 på kvällen, det är nog bara att vänja sig nu tills sommarlovet :P. Jag och mamma gick som vanligt en runda till maxi och vi kunde bara inte motstå dessa über söta pennorna för 10kr/st och suddigum såklart :)
Haha, kom nyss att tänka på ett vänner avsnitt, säsong 4 (chandler in a box) när Joeys flickvän Kathy var otrogen med Chandler så måste Chandler sitta i en låda i flera timmar för att Joey ska kunna förlåta honom. Det är thanksgiving och Monica bjuder in Richards son. Jag bara kan inte låta bli att skratta när dom säger detta:
Ross:Hey, y'know, Mon, if things wrong out between you and Richard’s son, you’d be able to tell your kids, that you slept with their grandfather.
Monica:Fine! Judge all you want to but, (points to Ross) married a lesbian, (points to Rachel) left a man at the altar, (points to Phoebe) fell in love with a gay ice dancer, (points to Joey) threw a girl’s wooden leg in a fire, (points to Chandler) livin’ in a box!! (goes to her room)
Denna skoldagen var också rätt okej.... Museet var mindre kul haha. Lunchen var jätte god, åt pommes med grillad korv och 33cl coca cola :). Dom tog upp helt mycket mat till en så man orkar ju inte äta upp hälften av pommesen eller korven! Efter lunchen så gick vi igenom vad man kan bli efter gymnasiet och herregud så bred linje turism är, man kan nästan bli vad som helst! Precis innan vi gick hem så fick vi chip till dörren så bara vi elever och lärare kommer in i lokalerna :).
Det bästa men denna dagen är att tokio hotels nya singel automatisch släpps idag :D och det betyder att jag kommer att höra den idag :D, är sååå glaaaad =D
Då ska dag 2 av soklan börja idag då! Ibland känns det kul och ibland bara pallar jag inte att gå i skolan... jag har ju bara varit i skolan i en dag men jag är konstig haha :P. Det är bättre att vara ledig hihi. Enligt ett schema vi fick för denna lärakänna veckan så ska vi till ett museebesök och sen är det första gången man får äta i skolan, på en riktig 15rätters resturang med en massa kostym snubbar som också har lunch där haha. Efter lunchen så ska vi ha en genomgång om skolans brandsäkerhet, alltid bra att veta ifall ett nödläge skulle uppkomma! Sen hooommmeee, sweeet hooommmee!
Dom senaste nätterna har jag absolut ingen aning om vad jag har drömt om!! Jag är nog helt avstängd, död på nätterna hahaha :P. Annars så har jag bara väldigt uselt minne, bra nu till gymnasietiden börjar!
Nej, nu ska jag ta och göra mig iordning så jag kommer iväg till skolan som börjar om en timme, det vore inte bra att komma försent de första dagarna, inget bra intryck alls.
Hos Rebecka var det som vanligt väldigt flummigt medans vi satt och klagade på att skolan hade börjat igen! Jag vill vara ledig!
Paparazzin Rebecka tog väldigt många bilder på mig när jag satt och tittade igenom hennes nya skrivhäften och fick skrattanfall haha, vi är störda :P.
Nu har klockan passerat 10 och tyvärr är det dags för mig som ska upp kvart över 7 imorgon att gå och lägga sig. Från att sova i 11-12 timmar till 8-9 timmar per natt kommer nog att sätta sina spår snart....
Jag gick hem till Rebecka vid 4 tiden och en timme senare upptäckte vi att Bravo webb TV skulle sjunga lite av tokio hotels nya låt automatisch, faaan vad bra den var :). Jag lääääängtar sååå himla mycket tills singlen kommer ut och speciellt till den 2 oktober då albumet släpps :D.
Det är över! Äntligen över! Första dagen är över! Jag som har varit så nervös inför denna dagen och nu sitter jag här hemma igen. Det verkar vara en jätte bra liten skola som ser till att alla har det bra och trivs. Det är ca 210 elever totalt. Det bästa av allt är att vi kommer att få vars en liten röd gullig hand dator nu i 3år :D Vi kommer att få den den 15:de september för att det finns dom som inser att det var ett fel gymnasieval och slutar så det inte blir något trassel med att lämna tillbaka datorn. En hand dator är inte de ända vi får... utan vi har fått en stor klumpig väska som knappt får plats i min cykelkorg! Jag tror att jag gjorde ett väldigt bra val och just nu är jag jätte nöjd, för det är inte alla som får välja på 15 rätters lunch varenda dag, haha, neeej, det är inte därför jag valde skolan utan utbildningen turism/resor då jag också läser kommunikation och ledarskap.
Idag, denna dagen, den 17:de augusti 2009 trodde jag aldrig skulle komma! Jag trodde aldrig att jag skulle börja gymnasiet någon gång ever!! Men tydligen så säger klockan tick tack tick tack och tiden går fortare och fortare ju äldre man blir känns det som. Om hela 50 minuter börjar min allra första dag på gymnasiet, Klara nya gymnasium. Man kan inte direkt säga att idag eller denna veckan är någon skolvecka utan bara en lära känna vecka med roliga aktiviteter i bokskogen och pildammarna med grillning. Idag är det bara upprop och presentation. Slutar igen vid 12.00.
Jag träffade Rebecka vid 3 då vi gick ner till malmö festivalen. Nu när dom har ändrat så det är mer plats till allt så är det inte lika trångt, så det är bra :). Efter en stund av vandring över allt, hihi, så mötte vi Jennifer och Kimberly och vi alla var hungriga så jag och Rebecka åt thai food, Jennifer lousiana mat och Kimberly texasburgare. Något man måste testa innan festivalen tar slut :). Efter 7 timmars tid gående på festivalen så är mina fötter lite döda just nu... men jag ska snart sova så då får dom lov att vila :).
Skola imorgon!! Jag trodde aldrig i hela mitt liv att morgon dagen skulle inträffa.... Gymnasiet!
Jag har bara en liten fråga! Hur kan man sova i 13 timmar utan att vakna? Jag har ingen aning hur man kan vara så lat och trött som jag! Men jag har kommit äver det nu haha skolan börjar imorgon så jag r värd lite sömn nu :). OMG skola imorgon!!! Ny skola, nya kompisar, nytt allt!! Spännande! Men det är imorogn, jag ska inte förstöra den sista lediga dagen med skolan i huvudet.
Nu kan dagen börja. Om en stund ska jag vara med Rebecka så ska vi gå ner till festivalen en sväng och får se vad vi ska hitta på. I år tror jag inte att vi kommer att köpa en th-tröja, jag har så många att jag inte hinner använda alla. Nu hade jag tänkt att komma ut ur min pyjamas och bli klar.
Just idag den 15:de augusti för 4år sedan släppte Tokio Hotel sin låt durch den monsun! För 1år sedan var jag och Rebecka på malmö festivalen och köpte vars en th-tröja och tittade på alla våra th-dvder för att fira:).
Det var as mycket folk på tåget, riktigt mycket. Jag tyckte väldigt synd om Marcello som inte direkt är van vid att sitta i sånt oväsen så länge... Alla som var på tåget skulle förmodligen till malmö festivalen! Det är så himla skönt att vara hemma igen och kunna sova i sin egen säng och sitta vid sin egnasnabba data. Klockan är redan halv 9 och jag måste duscha och lite så så jag tror inte att det blir någon festival för mig idag. Men imorgon ska jag klart ner där, hoppas jag :). Ska visa er lite bilder från skogen
Dålig uppdatering igår, förlåt. Men jag är ju hos morfar och datorn är inlåst hehe. Igår gick vi alla den långa 5km rundan i skogen och det var jätte härligt väder. Molnen som var på himlen måste ha försvunnit. Men idag så har dom kommit tillbaka, det regnar. Igårkväll åkte vi in till Tanja och Kiril och åkte och badade. Jag badade inte! Det var ju as kallt även på land! För att hålla värmen medans de andra badade så hoppade jag över becken som rinner ut i havet och kan ni gissa vad som hände? Jo, jag snubblade med foten så jag hamnade i vattnet.... typiskt mig att trilla i haha. Idag ska vi ta tåget hem. Marcello är med så jag hoppas att vi kan ta han på tåget! För att inte släpa hela hans bur på tåget så har vi tagit upp en liten hamsterbur som lilla stackaren får sitta i här uppe. Han resen i en liten resebur. Det ser så roligt ut när han sitter i reseburen, hahaha, den är så liten :P.
Datorn är lite slow här så jag ska ta och svara på alla kommentarerna när jag kommer hem sen ikväll :).
Idag vaknade jag upp med träningsvärk.... Det ser ut som jag går som en pingvin, ont i låren och i axlarna och konstigt nog har jag lite ont i mitt vänstra pekfinger haha. Idag har jag faktiskt ingen aning om vad vi ska hitta på! Det är gråa moln på himlen så om man går ut så ska man förvänta sig att bli våt. Jag har inte ätit frukost än, jag har inte varit hungrig eller sugen på något förräns nu men morfar är och handlar så jag får vänta tills han kommer tillbaka så det finns något att äta :).
Det var verkligen jätte kul att få rida igen. Jag är helt säker på att jag kommer att ha världens träningsvärk i mina lår imorgon :P. Jag red den fina kraftiga hästen Plane Flight, han är jätte jätte jätte snäll fast han är svår att stanna men det gick bra ändå :). Jag, mamma och Joakim har nästan precis kommit hit till morfar och jag direkt på datorn haha.
Nu är jag snart påväg till stallet. Undra vilken häst jag kommer att få nu? Det är alltid lika nervöst innan man fått en häst! Men jag har ridit i över 5 år så jag borde vara van vid detta nu....
... Blir Kyckling i ugnen, jasmin ris och en jätte god sås som består av creme fresh blandat med mild ajvar & lite sallad såklart.
Salladen: Sallad, Gurka, Tomat, Häll i lite lite olivolja i salladen så det blir lättare för kroppen att ta upp vitaminerna! Sås: Creme Fresh blandat med ajvar Ris: Vanligt jasminris Kyckling: Pänsla kycklingen med olivolja blandat med soya och sen in i ugnen
Det blev inte så stor kalender men den var liten och söt så jag köpte den :). Nu får man bara hoppas att man inte får övermycket läxor så jag har plats att skriva ner allt hehe. Vädret är helt osäkert, ibland poppar det upp mörka moln och ibland är det vita moln. Man vet inte om man vågar gå ut ifall det börjar regna. Det ska bli så himla kul att rida nu igen efter sommaren. Jag slår vad om att jag kommer att få väldigt mycket träningsverk i mina ben imorgon hehe. Eftersom vi åker till morfar direkt efter ridningen så hinner jag inte duscha efter så jag får hoppa in i duschen innan ridningen istället! Låter konstigt, jag vet, men jag får het enkelt sätta upp håret i toffsar och klämmor så inte någon stall lukt fäster sig i mitt hår, hihi.
Jag kan börja med att säga att jag lyckades inte somna framför tvn.... istället så stängde jag av den kvart i tre på natten. Men som tur var somnade jag direkt jag la mig till rätta :). Idag har jag några saker som behöver göras. Jag ska se om jag kan knalla ner till stan och köpa en kalender till skolan på måndag och sen måste jag hämta mina ridkläder som inte är hemma just nu. Idag börjar ju ridningen efter sommaren igen :). Som sagt har jag ju gått upp en grupp så jag rider en timme senare ön vanligt nu wiiihoo :D. Ridningen slutar vid 20.00 så då ska jag mamma och joakim åka upp till morfar till lördag igen innan sommarlovet tar slut, suck.
Klockan är väldigt mycket, jag vet! Men jag hann inte sätta på tvn förren det var sent.... Det var något slags alarm som sattes igång i något av husen här runt och det pep så högt och länge att man undrade vad det var för något. Efter en stund kom det massor av med brandbilar körandes och tutandes förbi, undra vad det var för något? Läser väl det säkert i tidningen imorgon bitti om det inte var en falskt alarm. Nej nu ska jag fortsätta att titta på Grey's Anatomy tills jag är så trött att jag vaknar upp imorgon bitti/förmiddag/eftermiddag och ser att tvn är på.
Medans jag stog och frös uppe på bryggan/torra land så badade dom en bra stund för att vara denna temperaturen.
Jag blev helt plötsligt väldigt sömnig.... Då passar det bra att krypa ner i min varma säng och titta på lite dvd, vet inte vad än men får helt enkelt se vilken det blir!
Nu efter maten, efter en regn skur och efter lite tv tittande så har solen tittat fram och de hemska molnen är borta så ska jag följa med mamma och joakim och hans kompis ner till havet för dom ska bada.... knäppa, jag vet! Jag hade fått en hjärtattack av att bada nu! Det är ju lite kyligt i vinden och vattnat är säkert kallt nu efter regnet och det har inte precis varit en sol som varmt upp vattnet idag! Så nej tack inget bad för mig idag hihi. Jag får klara mig på torra land och titta på när dom är i kalla våta vattnet.
På granngården fanns det bara ridbyxor som gick över navlen och det är inte specellt skönt att ha på sig. Så det blev inga ridbyxor där men nya ridstrumpor och ridvantar. För att få tag i ett par ridbyxor åkte vi ut till eko hallen. Så nu har jag allt jag behöver tills imorgon :). Eftersom jag har gått upp en grupp nu till grupp 3 så ska jag rida från 19.00 till 20.00 istället för 18.00 till 18.50. Yeey det ska bli så kul att få rida nu efter sommaren igen :), jag kan slå vad om att det kommer att vara svårt att spänna sadelgjorden nu när hästarna har varit och ätit och latat sig hela sommaren!
Det verkar inte som om det är shorts dag idag så det får bli jeans. Nu när klockan har hunnit bli över ett så är jag klar att börja dagen. Mamma har fått en rabatt kupung på granngården så vi ska köra ut där nu och köpa ett par nya ridbyxor till mig. Ridningen börjar imorgon så det passar bra att få ett par nya idag då :), har ju haft mina gamla i säkert 4år så dom börjar sitta lite trångt nu haha :P. Just nu väntar jag bara på att det ska börja att regna....
Åhhh, bara titta på denna underbara bilden på lilla Marcello, såå underbart sööööt :D Han är mitt ögon godis hahaha. Men man kan ärligt talat inte hålla bort ett leende när man tittar på den otroligt söta bilden <3
Sovit gott? Det har jag i alla fall. Tur att det inte åskade inatt, då hade jag inte sovit gott kan jag säga. Tänk att det redan är onsdag idag!! Jag kan inte fatta hur snabbt dagarna går just nu. Skolan börjar redan på måndag och jag är nervös..... Helt nytt allt! Men jag intalar mig själv hela tiden att allt kommer gå perfekt så jag slipper vara nervös i onödan. Jag ser att solen tittar igenom persiennerna och lyser upp mitt rum, härligt med lite sol idag med då :), nej nu slocknade solen.... bara dom dära molnen kan försvinna så inget kan stoppa solen för att skina. Jag som vill använda mina nya shorts från gina tricot idag :).
Jag och mamma körde till IKEA för att lämna tillbaka en taklampa som mamma köpte igår och den passade inte som vi ville i taket. Istället köpte vi en ny och jag fick en jätte gullig liten rosa lampa till mitt rum :). Efter IKEA så körde vi in om net on net och köpte en dator mus till mammas dator och vi tittade på den underbara fina mörkrosa digital kameran som jag vill ha när jag fyller år :). Som alltid så blir man hungrig och lata som vi är när vi är hungriga så gick vi in på hemköp och handlade vars en pizza att värma i mikron, gott.
Lampan kostade 89kr och den finns i färgerna vit, blå, lila, grön, turkos och rosa
Släkt! Tänd, den lyser nog ännu finare när det är mörkt i rummet :)
Imorse kom mamma in i mitt rum med ett paket som äntligen hade kommit med mina rosa converse. Tydligen så hade posten här i sverige klyddat till det så att dom var försenade. När jag öppnade paketet så visade det sig att säljaren hade lagt i storlek 3.5 och inte 5.5 som jag beställde.... jag är helt besviken nu. Men som tur är så har jag så snäll mamma att vi precis har beställt ett par nya skor :). Denna gången skickade vi ett medelande till säljaren att det ska vara i storlek 5.5.
Hoppas att er morgon har varit bättre än min. Igår kväll/natt så åskade och regnade det.... som tur var så satt jag uppe och tittade på Grey's, för om jag hade sovit så hade jag hoppat upp ur sängen och tänt alla lamporna haha. Jag ser att molnen på himlen inte är så fina... det ser ut att det snart ska börja regna! Jag som vill använda mina nya shorts, men om det är varmt så kan jag kanske, får se...
Min kväll har inte varit så speciell... har varit trött, och när man är trött så är det perfekt att sitta hela kvällen och titta på tv, som jag nämligen ha gjort :P. Jag kan inte komma från tanken på att skolan börjar nästa vecka..... jag vill inte att ledigheten ska sluta! Nu kommer man ju få sömn brist och inte kunna umgås med vänner för man måste vara hemma och plugga nu när det är gymnasiet..... kan inte bara tre år gå förbi när jag vaknar upp imorgon bitti? Men jaja, livet lekar inte hela tiden... men så länge man är ledig så kan man sitta uppe sent och titta på tv, just det ska jag göra nu. Snart kan jag inte på väldigt länge!
På väg till nova lund var det lite svårt att hitta med tanke på att både jag och mamma aldrig har varit där. Så vi fick köra runt en stund och leta hehe. Det blev en del inköp idag.
Nu börjar jag att bli mer och mer nervös inför skolstart! Ny skola nya kompisar nytt allt! Om exakt en vecka är jag i skolan. Jag kan inte fatta att det har gått så snabbt, har det redan gått ett helt sommarlov? Tydligen.
Igår kväll så blev det Grey's som omväxling från vänner :P. Idag är det en perfekt dag för shopping, molnigt ute och någon grad kallare och kan kanske börja regna. Mamma och nämligen fått låna morfars bil så vi kan äntligen ta oss till nova lund. Jag har aldrig varit där och länge velat dit så nu ska jag äntligen :).
Just nu har jag duschat, badat och klippt Marcello. Lilla Marcello är helt gul på magen av kiss :P, så han behövde bada. Det är inte lika enkelt att klippa honom för han bara sprattlar och försöker att springa där ifrån.... det kan knappast göra ont på han, eller? Men jaja, nu är det gjort och han springer nu och torkar i köket.
En liten Mysan ville bryta sig ut, ingen nyhet....
Nu hade jag tänkt att lägga mig i sängen och titta på Grey's Anatomy eller Vänner.
Mätt och belåten är man idag med. Enligt SMHI ska det regna nästa vecka och det verkar som om dom har rätt! Nästa vecka börjar ju imorgon och det molniga vädret börjar sakta men säkert täcka himlen! Fast det ska regna så ska det vara varmt ute, så nu ska jag mamma och jimmy cykla ner till havet och ta ett dopp innan man blir blöt på land med.
En väska blev det. Söta Strumpor med. Varmt var det.
Ja som ni ser så har jag sammanfattat dagen med tre meningar :P. Ska utveckla det lite till. Nästan direkt när vi kom dit såg jag jätte fina väskor och la ögonen på denna fina svarta frans väskan nedan, som nu är min min min. På marknader finns det så gott som allt och jag behöver nya strumpor. Det är inte kul att gå runt i sina urtvättade gamla strumpor så det passade bra med dessa fin fina strumporna som nu ska leva sitt liv på mina fötter tills jag sliter upp dom :P.
Det var förvånandsvärt lite folk tyckte jag. Det brukar vara mer, det kan nog bero på värmen. Alla är kanske och trängs vid stranden istället. När vi var klara på marknaden åkte vi och hälsade på en som nu bor i f&f's gamla stuga. Som hon har byggt ut den. Man känner inte igen sig längre. Nu är det en trea istället för en tvåa. Innan låg det lilla pyttelilla köket brevid den pyttelilla toaletten som nu har slatts ihop och blvit en stor toalett.
Nu när jag är hemma igen så ska jag ta och slappa lite och käka några gräddbullar som jag fick med mig hem :).
Jag fick precis en liten klubba som mamma köpte till mig på sin lilla sverige resa :).
Oj oj, nu börjar klockan bli mycket så jag ska snart trippa ner och bli hämtad av farmor och farfar så vi kan köra vidare till höörs marknad, wiihoo =D.
Kockan ringde 09.30 och jag var jätte trött!! Varför? Jag borde ju vara van vid att gå upp en timme tidigare. Jag har ju gjort det hela denna veckan fram tills idag... Det ser ut att vara ännu en fin dag idag! Så vad ska ni hitta på? Själv ska jag till höörs marknad. Jag är där nästan varenda år så det ska bli kul. Undra om jag kommer hem med lika många tokio hotel tröjor som förra året? Jag behöver i alla fall någon liten väska, och annat skit man kan hitta hhihi. Jag blir hämtad om en timme så det är för en gångs skull inte brottom.... än. Så jag tror att jag ska ta och.....? jag vet inte, kanske vila mig? Som om jag inte har gjort det hela sommaren. Men jaja får se vad det blir. Ha en bra dag
Min kväll började med godis och choklad till family guy och senare ringde Rebecka och ville ut så jag knallade ut och vi gick och gick och pratade om allt. Vi satte oss som vanligt och häckade på den stora gungan som är på spiral lekplatsen. Vi verkligen väckte fram gamla knasiga minnen. På vägen dit träffade vi först Zohra och sen Manal i vår förra klass *snyft*, vill gå i 9e!
Har alltid lika kul med min Moufasa/Skar/Ross Geller
Jag kan fortfarande inte fatta att det är typ bara en vecka kvar på sommarlovet..... jag vill inte börja det normala tråkiga plugg livet igen! Imorgon ska jag till höörs marknad med farmor och farfar. Det är som en tradition. Jag är där ungefär varenda år :). Förra året köpte jag eller jag fick 3 st tokio hotel tröjor, hhihi.
Har precis kommit hem och det är verkligen jätte varmt ute, fast det har kommit lite moln nu. På vissa ställen på vägen så regnade det riktiga skurar och sen slutade det och började igen. När jag kom hem var det mindre kul att se att en viss jobbig lillebror hade varit inne på mitt rum och tagit mina dvder och stökat till och ritat dumma saker på min white board och annat!! Varför kan har inte bete sig moget? Just nu känner jag för att ta en dusch och sen packa upp och det får bli en lugn kväll idag.
Grattis på namnsdagen Denise! Haha, ja jag har namnsdag idag :).
Jag kan börja med att berätta lite om gårdagen eftersom jag inte uppdaterade något igår för att morfar låser in datorerna varenda gång man lämnar huset så är det jobbigt att ta ut dom hela tiden. Han är nämligen rädd att någon ska ta dom om det blir inbrott. När min kusin kom hit så åkte vi till norrvikens trädgård och tittade lite. Det är ju jätte varmt ute så vi åkte och badade i havet. Det var kallt ibörjan men sen var det skönt :). Alla maneterna som bara flöt omkring i vattnet var äckliga så jag och Josefin (kusin) fick simma i sick sack för att inte nudda dom haha, och i mellan åt skrek vi till när vi råkade nudda dom.
Idag var vi också och badade i havet, maneter igen... tur att dessa inte heller bränns. Men det är äckligt att nudda dom. Jag har råkat trampa på dom och det är halt. Det känns som om man trampar sönder gelé. Det var såååå himla mycket nyckelpigor på stranden idag att man knappt kunde sitta stilla utan man fick vifta med armarna hela tiden. En nyckelpiga bet mig på armen och det var inte speciellt skönt hehe. Om ungefär 30min så kommer mamma och jimmy tillbaka hit och då ska mamma stanna här hos morfar en natt och jimmy kör vidare ca 10mil, alltså hem :).
Gud, då var man helt slut och varm!! Jag visste inte att det var så jobbigt att hacka lite ogräs. Speciellt när solen står och gassar rakt på en! Växtverk i vänstra benet gör det inte lättare. Men klaga ska jag inte göra, jag behöver röra lite mer på mig. Ska snart äta lunch, vet inte vad det blir än.
Hittade en jätte fin solros som hade växt ut under trappan =)
Solen stannade kvar tills idag! Underbart! Idag gick jag upp klockan 8, tidigt jag vet. Men man får en längre dag och det är en bra liten förstart tills skolorna drar igång igen då man inte får sova ut något mer, usch. Jag ska hjälpa morfar att gräva lite i trädgården. Vet inte riktigt vad jag ska göra i trädgården men det får jag veta om en liten stund :P. Senare idag hade vi tänkt att cykla ner och titta på hallandsåsens utställning. De grävs för fullt under jorden. Jag tror att jag inte tar tåget hem imorgon utan stannar här uppe tills mamma och jimmy kommer tillbaka neråt i sverige och hämtar upp mig och djuren. Det blir nog runt fredag eller lördag. Nu borde gräset vara så torrt att man kan gräva lite hehe.
Förlåt för en dålig uppdatering... datorn har varit inlåst i ett brottsäkert skåp, haha. Morfar är rädd att den ska bli stulen om han får inbrott :P. Men men, säkerheten går ju först!
Det blev inget besök hos mormors syster. Hon blev dålig. Kanske en influensa? Men helsingborg blev det i alla fall. Åkte till väla/ IKEA och handlande nytt fint ljusgröna tallrikar och skålar. Äntligen så har morfar fått mer och inte skavda tallrikar :). Det har varit molnigt hela dagen men det har inte stoppat oss att vara ute. Efter turen till helsingborg åkte vi upp i skogen och gick 5 km bland backar, stenar och beckar fulla med vatten, hihi :). Nu äntligen lagom till kvällen så tittade solen fram. Bäst för den att stanna här tills imorgon :).
Jag har sovit jätte gott, det var inte alls läskigt att sova ensam på nedervåningen! Vad ska ni hitta på idag då? Jag och morfar ska åka till helsingborg och hälsa på mormors syster :). Det skulle ju bli finare väder idag, men det ser inte ut som det..... dom menade väl att det inte regnar som finare. Men det är fortfarande molningt och vått ute.
För en gångs skull blev vi inte blöta när vi var ute och gick. Det är helt härligt väder fast det är mulet. Det är frisk luft och behaglig värme, mysigt! Morfar har fått sina lektioner om datorer, men mer behöver han och det ska han få. Jag har inte hunnit få trädgårds lektioner än på grund av vädret. Inte kul med blött gräs när man är i det. Oops nu kokar vattnet till äggen över så jag borde ta det nu. Ska äta kvälls macka med ägg.
Kom fram till morfar vid 10 tiden. Marcello och Mysan var här upp sedan i fredags så jag tog upp lilla cello pello och gosade lite :). Jag hjälpte morfar att vattna blommorna och det var en blomma som behövde renoveras så vi tog och planterade om den. Morfar har alltid så fiffiga ideer så han la mormors gamla strumpbyxor på botten i krukan så bara vatten och inte jord kan komma igenom och kapsyler på botten så växten kan komma längre upp i krukan, haha, jag hade aldrig kunnat komma på något sådant xD. Det är så pissigt väder så vi fick ta bilen upp till affären. Men nu så ser det ut som om det har slutat regna så kanske det blir en runda ute idag med :). Men innan det så ska vi fika lite med vaniljlängd och ballerina choko. Har aldirg smakat ballerina choko så det ska bli spännande :).
Jag tror att jag försöker säga att jag är rädd för åska och att jag är uppe tidigt. Måste det åska? jag som är så rädd för det!! Det regnar ju inte ens, man hör bara ibland lite meningslösa buller. Jag är uppe tidigt idag för att jag ska åka till morfar och vara där till torsdag morgon då jag tar tåget hem och sen bussen med tjejerna till Rebeckas stuga så vi kan ha en sleep over =D. Har inte så mycket mer att säga så jag säger bara nu vi hörs senare idag.
Så fort jag och Rebecka får för oss något vi vill göra så gör vi det! Som massor av gånger när vi blev sugna på ben&jerry stack vi till affären och köpte fast vi egentligen inte ville slösa pengar.... och nu denna gången hade vi varit på en lekplats på bo01och fotat. Sen när vi cyklade förbi badplatserna blev vi plötsligt väldigt sugna på att bada så vi cyklade hem och hämtade våra badsaker fast klockan var 21.00 på kvällen!
Jag kan börja med att säga att det var underbart att bada, man kände sig såååå uppfriskad, pigg och "levande". Det tog ett tag för oss att komma i helt i vattnet men när vi väl lyckades så hoppade vi från kanten och simmade runt mycket, vi var väl så bedövade så vi kände inget, hehe.
När vi gick upp var det rätt mörkt ute men det finns massor av stora strålkastare som lyste upp allt jätte bra. Vi tog på oss våra mjukis kläder, (tokio hotel tjock tröja) och vilade lite och skickade över lite bilder. När vi skulle resa oss för att cykla hem så var vi helt stela. Vi hade kylt ner hela oss och sen suttit stilla ett bra tag så inte konstigt att våra leder hade stelnat.
Först satt vi och åt godis :). (för er som undrar så tog i upp godis papprerna under gungan när vi gick)
Rebecka gick hem för 50 min sedan för hon skulle äta och jag skulle äta så nu när båda är mätta och belåtna så ska vi träffas igen :). Vi hade tänkt att gå till bo01 och bada men eftersom det regnar och är molnigt så hoppar vi över bada delen, så köper vi lite gottis isället, låter som en plan. Ska möta henne om 10 min så det är bäst om jag skyndar mig lite =)
Ha en underbart rolig kväll, njut att det är söndag kväll och ni som går i skolan inte behöver gå upp tidigt nästa dag!!
Om det är något jag önskar mig när jag fyller år så är det säsong 2 av kyle xy. Jag har lääänge letat efter den i affärer men inte lyckats hitta den, har bara hittat den på internet. Jag kommer ihåg när säsong 1 av kyle xy gick på tv. Det var klockan 20.00 på torsdagar och jag hade precis kommit hem från ridningen som slutar 19.00 och duschat snabbt så att jag inte skulle missa något. Sen när det slutade att gå blev jag skit arg!
Fint väder idag igen ser jag! Mitt fönster är öppet bara pytte pytte lite och ändå kan jag känna hur det blåser på mig och allt på mitt skrivbord rör sig, så de verkar vara en blåsig dag idag. Jag tror att jag var uppe till 3 och tittade på vänner. Jag pallade inte ens ta bort alla kuddarna i sängen när jag skulle sova så jag vaknade men en hög stora och små kuddar över mig, höhö.
Idag kan jag inte vara uppe så sent. Imorgon bitti, tidigt, åker jag upp till morfar och stannar där i några dagar kanske till fredag. Det ska bli kul, jag ska göra morfar till en data expert och han ska lära mig att ta hand om en trädgård :). Så när jag kommer tillbaka så kommer jag att ta hand om alla växerna i lägenheten haha, OMG jag kanske går ner på gården och börjar klippa gräset och tar hand om växterna? neeeeej hoppas verkligen inte det xD.
btw, morfar har en dator nu så jag kan äntligen blogga när jag är där uppe wiihhoo =)
Varför ska jag alltid göra olika dumma test som jag egentligen inte vill veta resultatet på? Som innan idag inne på facebook finns det massa olika test, jag tror inte att de stämmer, eller jag hoppas verkligen inte att det stämmer för jag gjorde ett test som hette Hur kommer du att dö, och min död var i en flygplans crash!! Dum som jag var gjorde jag det för kul och nu vet jag inte om jag vågar sätta mig på ett flygplan ever again!! Jag som ska till teneriffa i februari för min sjätte gång och hälsa på min morfar som bor där en månad om året!! För att bli medlem och göra testet klicka här Så här blev resultatet:
Du kommer sätta dig i ett flygplan, luta dig tillbaka, känna planet skaka lite, men inte oroa dig över det, sedan kommer du somna och aldrig vakna igen.
Eftersom det är lördag idag så betyder det att det är okej att äta godis :P. Jag har nästan ätit godis varenda dag på sommarlovet och det måste ändras på, men idag så behöver jag inte bry mig så nu ska jag käka lite godis och titta på vänner, idag blir det säsong 3.
Då var man tillbaka hemma efter en låång runda runt västrahamnen. Det var så himla varmt att man blev helt svettig haha, annars så brukar jag inte bli svettig så lätt när jag tränar, konstig är jag. Det var jätte mycket folk ute som sola och bada så man fick gå i sick sack för att inte gå på någon.
Just nu känner jag för att sträcka ut mig, känner mig så trött i kroppen. Maten står på spisen, tur för jag är hungrig. Det blir spagetti med köttfärssås, något man aldrig kan tröttna på :).
Jag undrar bara en sak, varför vaknar jag alltid så sent? Idag till exempel vaknade jag halv 12.... Jag missar ju hela dagen, speciellt nu när det är fint väder ute!! Jaja, det blir väl bättre sen för om 17 dagar när skolan börjar igen, jag menar då kan jag inte sova hela dagarna.... jag vet inte vad jag känner för att börja skolan igen men pirrigt är det helt klart. Jag har aldrig bytat en skola utan att ha med mig någon jag inte känner... och nu denna gången ska jag gå dit helt själv, det skrämmer mig mest. Men jaja nog med det. Inatt drömmde jag massa konstiga drömmar som jag inte riktigt kommer ihåg, det ända jag kommer ihåg är att jag var i en mataffär.
Idag, vad ska jag hitta på? Ska ni hitta på något roligt? Eftersom det är fint väder och det var längesedan jag tränade så jag tänkte dra med mamma ut och powerwalka en lång runda, det behövs verkligen. Jag har inte tränat sedan skol gympan i våras hahaha, snacka om lat :P.